Zpráva z Agáty

Víte, jaký příspěvek na péči o osobu blízkou můžete získat?

Zdroj obrázku: Vytvořeno pomocí AI od Adobe Firefly (firefly.adobe.cz )  

Péče o blízkou osobu není vždy procházkou růžovým sadem a leckdy se může stát i docela velkou čárou přes rozpočet. Nebojte se ale, pokud potřebujete omezit své pracovní závazky nebo najmout profesionální pomoc, náš sociální systém vás v tom samotné nenechá. Poradíme vám, jak na péči o seniora získat příspěvek od státu a nepřidělat si z toho více vrásek na čele! 

Jak si zažádat o příspěvek na péči? 

Nemusíte se ničeho bát —není to žádná věda!  Stačí vám jen vyplnit tři formuláře:

Všechny formuláře najdete na webu mpsv.cz, včetně vzorů. Takže když si nebudete jistí, co kam napsat, stačí se podívat!  

Vyplněné formuláře pak odevzdáte na kontaktním pracovišti krajské pobočky Úřadu práce ČR v oblasti vašeho trvalého bydliště.  

Jaká je výše příspěvku na péči? 

Abyste získali představu, jaký příspěvek můžete od státu každý měsíc dostávat, máme pro vás přehled částek platný pro péči o osoby starší 18 let od 1.7. 2024: 

  • I. stupeň (lehká závislost) – 880 Kč 
  • II. stupeň (středně těžká závislost) – 4900 Kč 
  • III. stupeň (těžká závislost) – 14 888 Kč 
  • IV. stupeň (úplná závislost) – 23 000 Kč, jestliže o seniora pečuje poskytovatel pobytových sociálních služeb, 27 000 Kč v ostatních případech. 

Výše příspěvku, který můžete získat, se odvíjí od stupně závislosti seniora (I. – IV.) na vaší péči. Ta se posuzuje podle počtu nezvládaných životních potřeb (3-10). Samozřejmě lze v průběhu péče zažádat o změnu výše příspěvku dle vývoje situace.  

Úřad práce vám jako primární pečující osobě může také zprostředkovat vhodné zaměstnání, abyste mohli pokrýt veškeré své životní náklady a neohrozit výši vašeho budoucího důchodu.  

Jestliže péči nezvládnete nebo nechcete vykonávat vy (A to je naprosto v pořádku!), může vám pomoci asistent sociální péče či poskytovatel sociálních služeb (domov seniorů, pečovatelská služba apod.)  

Jak zažádat o příspěvek na péči online? 

Pokud máte IDENTITU OBČANA (Bankovní identita, Eobčanka, NIA ID či mobilní klíč eGovernment) datovou schránku nebo e-mail s uznávaným elektronickým podpisem, nemusíte nikam chodit. Vyplněné formuláře totiž můžete na Ministerstvo práce a sociálních věcí odeslat elektronicky.  

Má péče o blízkou osobu vliv na důchod? 

Péče o blízkou osobu je psychicky i fyzicky náročná a obětovat jí můžete nejen dočasně sebe, ale i svou budoucnost. Jestliže se totiž o blízkého staráte a zároveň nepracujete, při výpočtu důchodu se vám tato doba odečte z celkového počtu dnů, na který se rozpočítává průměrný výdělek. 

Pokud zvládnete pracovat a odvádět sociální pojištění, tato doba se započte do doby pojištěné stejně jako doba zaměstnání. Specifickou situací je péče delší než 15 let — pokud jste po celou dobu pečovali o blízkou osobu a zároveň pracovali (platili sociální pojištění), do výpočtu důchodu se vám může započítat i příspěvek na péči.  

Tipy, jak se z péče o seniora nezbláznit 

Péče o seniora se může podobat péči o malé dítě. Je však často mnohem složitější — někteří staří lidé jsou totiž velmi tvrdohlaví a ztrátu schopnosti postarat se sám o sebe nesou velmi těžce. Obrňte se tedy trpělivostí a buďte k sobě laskaví. Je v pořádku mít dost. A mějte na paměti, že je v pořádku požádat o pomoc. Nemusíte totiž všechno zvládnou sami! Zapojte tedy do péče celou rodinu — své sourozence, partnera, děti

Myslete na sebe 

Nezapomeňte si také dopřávat odpočinek a chodit ven s přáteli. Když budete pečovat o své mentální zdraví, péči o rodiče zvládnete lépe. V době vaší nepřítomnosti se přeci o něj může postarat někdo jiný z rodiny či najatá služba! Pečovatelské služby vám také mohou pomoci s hygienou, přípravou jídla, úklidem či rehabilitací.  

Plánujte 

Každodenní péči vám může usnadnit předem připravený plán. Stanovte si pravidelný rozvrh dne, naplánujte návštěvy lékaře, podávání léků a volný čas na vaše koníčky. Vytvořte si také jídelníček — ušetříte tak spoustu času. Jestliže je senior pohyblivý, odstraňte veškeré překážky a nebezpečné objekty, o které by se mohl zranit.  

Pořiďte vhodné vybavení 

Pro nepohyblivého seniora pořiďte speciální vybavení — antidekubitní matraci, speciální sedátka, sprchové křeslo… Některý nábytek si lze zapůjčit či pronajmout od pečovatelské služby, pokud nechcete nebo nemůžete koupit nový. 

Co když se o seniora nedokážete postarat sami? 

V případě, že se necítíte dostatečně psychicky či fyzicky silní nebo prostě doma nemáte pro péči vhodné podmínky, zvažte umístění seniora do domu s pečovatelskou službou.  

Spousta lidí má pocit, že „odložit“ rodiče do domova důchodců je něco nemyslitelného. Ve skutečnosti to může být ale to nejlepší řešení pro všechny — váš milovaný rodič bude mít profesionální péči a vhodně vybavený prostor a vy s ním budete trávit čas vždy odpočatí, bez negativních emocí, které mohou při domácí péči vzniknout.  

Podívejte se, jak si senioři žijí u nás.  

Spustili jsme rezervační systém

Pobyt v našem domově pro seniory si nyní můžete rezervovat online. Zajistěte si místo pro sebe nebo své blízké jedním kliknutím.