Zpráva z Agáty

Konec života bez bolesti aneb paliativní péče a její principy

Zdroj obrázku: Vygenerováno pomocí umělé inteligence Adobe Firefly- adobe.firefly.com

Díky vědeckému pokroku se dnešní člověk může dožít klidně i stovky. Avšak prodloužení života nutně neznamená, že před sebou máme několik desítek let vitality navíc. Až 80 % seniorů starších 65 let se bohužel potýká s chronickým onemocněním, které výrazně ovlivňuje jejich kvalitu života. Jak zajistit, aby byl závěr života našich blízkých důstojný a bez zbytečného utrpení? Pomoci může paliativní péče.  

Co je to paliativní péče 

Paliativní péče je druh léčby, jejímž cílem není nemocného vyléčit, ale zmírnit jeho utrpení pomocí tišících léků a psychické či duchovní podpory. Je poskytována v jakémkoliv stádiu onemocnění a může probíhat současně s léčbou, která pacienta vyléčí. Pomůže totiž nemocnému zvládnout celý proces v psychické i fyzické pohodě.  

Proč je paliativní péče důležitá? 

Podle výzkumů se lidé bojí umírání více než smrti samotné. Děsí nás totiž představa bolesti, ztráty důstojnosti i prožití posledních okamžiků o samotě. Díky paliativní péči však tyto obavy můžeme vyřešit a zajistit svým milovaným vysokou kvalitu života a duševní pohodu až do úplného konce. 

Jak paliativní péče probíhá? 

Paliativní péče je vždy přizpůsobená potřebám a povaze onemocnění pacienta a přistupuje se k ní komplexně. Čím dříve k ní dojde, tím lépe – zvláště pokud nemocný trpí nevyléčitelným onemocněním, které mu znemožňuje užít si zbylý čas s blízkými.  

Tato péče zahrnuje podávání léků, rehabilitace i psychoterapie. Nejde však pouze o pomoc pacientovi – součástí paliativní péče je i práce s rodinou, která též onemocněním blízkého trpí a musí se na jeho odchod připravit. Smrtí to však nekončí. Paliativní tým s rodinou úzce spolupracuje i bezprostředně po úmrtí – pomáhá s administrativou, zajištěním pohřbu i truchlením.  

Jaké jsou principy paliativní péče? 

Kromě individuálního přístupu patří mezi hlavní principy paliativní péče týmová spolupráce a otevřená komunikace s pacientem a jeho rodinou.  

Jestliže je totiž paliativní péče u seniora nutná, neexistuje naděje, že se stav zlepší. (Pokud tedy současně neprobíhá kurativní léčba nemoci, která má za cíl nemoc vyléčit.) Celý tým, který se skládá z lékaře paliatra, sestry, sociálního pracovníka, psychologa či terapeuta, popřípadě duchovního, dělá vše pro to, aby dotyčný prožil zbývající čas co nejvíce důstojně a v souladu s jeho tužbami

Jak poznat, že váš blízký potřebuje paliativní péči? 

Paliativní péči obvykle navrhne ošetřující lékař v případě, že senior trpí závažným onemocněním. Avšak pokud si všimnete, že vašeho blízkého trápí stále častější bolesti a zdravotní potíže jako je například artróza, problémy s dýcháním nebo trpí úzkostmi či depresí, určitě neváhejte promluvit s lékařem či sociálním pracovníkem v domě s pečovatelskou službou. Důležité je však do konverzace zahrnout i samotného seniora. Jde přeci především o něj.

Kde paliativní péče probíhá? 

Ačkoliv by si asi každý přál umírat doma obklopen rodinou, obvykle se toto přání splní asi jen 4 % nemocných. Bohužel, domácí prostředí často nenabízí možnosti péče, kterou nemocný potřebuje. Většina lidí tedy závěrečné dny života prožije v nemocnici.  

V nemocnici paliativní týmy pomáhají pečovat o umírajícího společně s ošetřujícími lékaři. Existují však i nemocniční paliativní lůžková oddělení, která mají podobu klasických oddělení s hospicovými lůžky. Tato možnost však zatím není v ČR častá a pokud si rodina přeje o nemocného pečovat jinde než v nemocnici, lze jej přesunout do lůžkového hospice, který se snaží co nejvíce přiblížit domácímu prostředí.  

Lůžkové hospice nabízejí komplexní péči a umožňují neomezené návštěvní hodiny. Dokonce je možné zajistit i ubytování pro členy rodiny přímo v hospici.  

Pokud si však nemocný a rodina přeje prožít poslední společné dny doma a povaha nemoci to dovoluje, můžete zažádat o zapůjčení veškerého vybavení pro domácí péči (polohovatelné lůžko apod.). Paliativní tým pak za pacientem dochází a je k dispozici po celý den. 

Vzhledem ke stárnutí světové populace se paliativní péče stává čím dál více vyhledávanou a klíčovou součástí péče o chronicky nemocné. Díky ní můžou naši blízcí prožít závěrečnou fázi života v klidu a bez zbytečné bolesti a ztráty důstojnosti, ať už jsou doma či v zařízení s pečovatelskou službou.  

AKCE

DVOULŮŽKOVÝ POKOJ ZA NIŽŠÍ CENU

Rezervujte si dlouhodobý pobyt od 10.2. 2025 a získejte dvoulůžkový pokoj za cenu třílůžkového po dobu prvních 3 měsíců (sleva 200 Kč/den).

Volný jednolůžkový pokoj!

Dostupný od 10. února do 30. března.