Foto: Zdroj – Unsplash
Každý už někdy slyšel o Alzheimerovi. I laik by asi dokázal říct, že jde o nemoc, kterou trpí zejména starší lidé. Co o Alzheimerově chorobě ale ještě nevíte? Pojďme si toto onemocnění, spadající do oblasti neurologie, společně přiblížit a zjistit, jaké jsou příznaky, léčba a zda se dá Alzheimerově chorobě vůbec předejít.
Alzheimerova nemoc jako nejčastější typ demence
Alzheimerova choroba, známá pod zkratkou AD (z anglického Alzheimer’s disease) je nemoc, při které dochází k odumírání mozkových buněk. Toto neurodegenerativní onemocnění má za následek zmenšování mozku a postupnou ztrátu jeho funkce. Nejčastěji bývají postiženi lidé starší 65 let, nicméně výjimečné se tato nemoc objeví i u mladších jedinců.
Současně je Alzheimerova nemoc nejčastějším typem demence. Podle WHO je to právě Alzheimerova choroba, která demenci nejčastěji způsobuje, a to až v 70 % případů. Zatímco demence je obecný pojem pro ztrátu mozkových funkcí (se kterou se pojí snížení paměti nebo intelektových funkcí) Alzheimer je konkrétní nemoc, kvůli které se demence rozvíjí.
Alzheimer a jeho typické příznaky
Existují vodítka, díky kterým je nutné zbystřit a začít přemýšlet právě o Alzheimerově chorobě.
Jak poznat, že má můj blízký Alzheimera?
- Úbytek kognitivních funkcí, jako je ztráta paměti, snížení pozornosti, změny v myšlení a rozhodování. Jde o první symptom, který se vyskytuje při diagnostice Alzheimerovy nemoci, a to až v 98,5 % případů.
- Zhoršená orientace – místní i časová. Postižený člověk jednoho dne netrefí domů z procházky, přitom na stejné místo chodí celý život anebo není schopný určit, co je za den.
- Problémy s běžnými činnostmi, jako je například oblékání, vaření nebo placení. Dále se s tím pojí ztrácení věcí a jejich nacházení na neobvyklých místech – nemocný s Alzheimerem tak uklidí hrnce do skříně nebo nasype do čaje oříšky.
- Zmíněné zhoršení paměti mnohdy vede k problémům v oblasti komunikace a vyjadřování. Pauzy a neschopnost vyjádření myšlenky či vyptávání se na stále stejné otázky – to jsou další z červených vlajek, kterých si můžete všimnout.
- Změny v osobnosti a náladách: Přijdete na návštěvu a máte pocit, že jste u úplně cizího člověka. Lidé s Alzheimerovou nemocí jsou často pasivní, stažení do sebe a může narůstat agrese anebo úzkostlivé stavy. Současně se proměňuje i spánkový rytmus.
- V pozdějších fázích se můžete setkat s poruchami polykání a s tím spojeným úbytkem hmotnosti. Vyskytuje se močová inkontinence i inkontinence stolice, protože nemocní ztrácí kontrolu nad svěrači. Vzhledem ke ztrátám motoriky jsou lidé v tomto stadiu zcela odkázaní na pomoc druhých.
Léčba vs. Alzheimer
Léčba Alzheimerovy choroby neexistuje. Pomocí léčiv lze ovšem mírnit příznaky, které s sebou nemoc přináší. Jde například o inhibitory acetylcholinesterázy, které podporují vzájemnou komunikaci nervových buněk. Díky tomu jsou pacienti schopní lépe vykonávat běžné denní aktivity. Léky předepisuje buď neurolog nebo psychiatr. I přes příznivé účinky však nelze očekávat, že by se postup nemoci zastavil.
Dále se můžete setkat s léky, které zmírní psychické příznaky, jako je například agrese, úzkost, halucinace nebo problémy se spánkem. Nelze je ale brát dlouhodobě nebo ve vysokých dávkách. Jde pouze o berličku, která částečně pomůže v případě, kdy pacient trpí výraznými výkyvy chování.
Co pomáhá na Alzheimera?
Ačkoliv není možné nemoc vyléčit, péče může být zaměřena na další aktivity, které při této diagnóze představují benefity. Zlepšení kognice, nálady a zmírnění symptomů, které se odráží v psychice a chování lze dosáhnout pomocí dobře cílené terapie.
Podle studie Missouri Medicine lze při nefarmakologické léčbě Alzheimerovy choroby používat rozpomínání. V terapii nemocný přichází do styku s jemu dobře známými hmatatelnými předměty, hudbou, fotografiemi nebo se do svého života vrací vykonáváním aktivit, které má rád. Zaměření na dlouhodobou paměť a vybavování si vzpomínek má pozitivní efekt zejména na změny nálad a depresivní stavy.
Dále autoři podtrhují stimulaci kognitivních funkcí, například pomocí slovních her nebo rébusů. Pak je také hojně využívaná metoda z roku 1966 zaměřující se na orientaci v realitě. Ve skupině lze opět pomocí her vrátit nemocné zpět do chodu života připomínáním, co je za den nebo kde se nachází. Sníží se tím pocity zmatení a s tím spojené symptomy psychického charakteru.
Jak předejít Alzheimerově chorobě?
Obecně se lze zaměřit na zdravý životní styl a eliminaci škodlivých faktorů.
- Hlídejte si vysoký krevní tlak
- Zaměřte se na zdravý a vyvážený talíř, s obsahem omega-3 mastných kyselin
- Hýbejte se
- Dopřávejte si kvalitní a dostatečný spánek
Prevence Alzheimera je nicméně stejně složitá jako jeho léčba. Neexistuje totiž dostatečné množství důkazů, které by ukázaly na jeden zaručeně platný způsob. Nicméně lze říci, že čím zdravější tělo (zejména pak srdce), tím lepší jsou vyhlídky také pro mozek.
Růst populace, a hlavně její stárnutí – to jsou hlavní trendy vedoucí k myšlence, že Alzheimerova nemoc bude v populaci čím dál častější. Podle organizace Alzheimer’s Disease International je na světě momentálně 55 milionů lidí s touto chorobou. Studie odborného časopisu The Lancet dokonce odkazuje na to, že toto číslo do roku 2050 vzroste ke 150 milionům. I proto je důležité šířit osvětu o nemoci, a hlavně nemocným s Alzheimerovou chorobou věnovat pozornost a dopřát jim vhodnou péči.