Zpráva z Agáty

Aplikace pro seniory pro Android i Apple: Které jsou ty nejlepší? 

Žijeme v době moderních technologií a s počítačem, tabletem nebo smartphonem už umí zacházet každý – od malých dětí, po seniory. Až vyberete ten nejlepší telefon pro seniory, můžete se pustit do hledání vhodných aplikací. Těch existuje nepřeberné množství, od sociálních sítí, přes mobilní bankovnictví až po hry. V případě nejstarší věkové skupiny mohou být aplikace důležitou součástí v kontrole zdravotního stavu nebo dokonce při záchraně života. Pojďme společně objevit ty nejlepší aplikace, které by měl mít každý senior nainstalované. 

Aplikace Záchranka: záchrana do mobilu 

Záchranka je v České republice nejrozšířenější aplikací k záchraně života. Během roku 2022 ji k volání na linku 155 použilo necelých 30 tisíc lidí. Základním prvkem aplikace je nouzové tlačítko, které slouží k rychlému přivolání pomoci. Když ho jedinec podrží po dobu tří vteřin, dojde ke spojení se zdravotnickou záchrannou službou. Výhodou je, že se záchranářům automaticky zobrazí poloha volajícího a další informace, které o sobě uživatel v aplikaci vyplní.  

Kromě záchranky umí aplikace přivolat i horskou službu nebo vodní záchranáře, a to i v zahraničí, například v Rakousku, Maďarsku nebo na slovenských horách. Dále v ní najdete návod na první pomoc nebo mapu míst s automatickými defibrilátory. Vzhledem k tomu, že pracuje s polohou uživatelů, zasílá Záchranka varování v krizových situacích. Včas tak upozorní na silné bouřky, povodně nebo chemické znečištění (například při haváriích). 

Aplikace Záchranka funguje od roku 2016 a lze ji nainstalovat do chytrého telefonu nebo chytrých hodinek značky Apple. Stažení i používání je zdarma.  

Aplikace pro seniory jako hlídací pes zdravotního stavu 

S vyšším věkem úměrně stoupá i spotřeba léků. Aby senioři mohli myslet i na jiné věci než v kolik hodin si vzít jaký prášek, stačí mít v kapse chytrý telefon s aplikací, která je na to upozorní. Příkladem je aplikace My Therapy. Nejenom že připomíná, kdy je potřeba brát léky, ale dá také dostatečně dopředu vědět o tom, že je potřeba doplnit zásobu pilulek nebo si zavolat o nový předpis.  

Mimo dodržování medikace si do ní senioři mohou zapisovat i další informace, jako například: 

  • hodnoty fyziologických funkcí, 
  • hladinu cukru v krvi, 
  • bolesti hlavy, 
  • změny nálad, 
  • vyšší tělesnou teplotu. 

Vše, co by mohlo zajímat vašeho lékaře, zajímá i aplikaci. Tyto informace lze totiž vygenerovat a při prohlídce doktorovi ukázat.  

Pokud vám zrovna tato aplikace nesedne, na podobném principu funguje i Medisafe Pill & Med Reminder nebo Pillbox: moje pilulka pro zařízení Apple. 

Spojte se s odborníkem! 

Co se zdravotním problémem, který jedince znepokojuje, ale zároveň nejde o život ohrožující stav vyžadující volání na linku 155? Aplikace uLékaře.cz funguje jako on-line poradna s nepřetržitým provozem. Do chatovacího okna uživatel popíše své potíže, případně může přiložit obrázek nebo třeba lékařskou zprávu. Do 6 hodin pak dostane odpověď od lékaře, do 48 hodin od odborníka s vymezenou specializací.  

Aplikace uLékaře.cz je placená – za jednorázové využití služby zaplatí uživatel 579 korun. Pokud jste vy, nebo váš blízký pojištěný u OZP nebo VOZP, můžete zasílat dotazy lékařům zdarma.  

Cviky pro seniory jednoduše z obrazovky 

O důležitosti pohybu i ve vyšším věku jsme již ve Zprávách od Agáty psali. Pozadu nejsou ani vývojáři v on-line světě. Do chytrých telefonů a tabletů je možné instalovat aplikace, které seniory vedou k různým druhům pohybu. Ve cvičebním plánu je k dispozici protahování, jóga, kondiční cvičení nebo cvičení se závažím. Příkladem takové aplikace pro seniory pro Android je Cvičení pro seniory. Apple Store pak nabízí třeba Cvičení pro seniory na doma, přičemž základní verze jsou k dostání zadarmo.  

Aplikace pro seniory šitá na míru 

Zmíněné vychytávky do telefonů či tabletů zatím cílí spíše na konkrétní oblast zájmu než na věkovou skupinu. Senifit je česká aplikace, která je vyvinutá speciálně pro seniory. Pomáhá udržovat starší veřejnost v kondici a ve zdraví, a to z různých úhlů pohledu. Obsahuje sekci věnující se fyzickému cvičení, ale také tomu mentálnímu. Každý den tak přináší nové kvízy, úkoly zaměřené na zlepšování paměti a vědomostí nebo i Alzheimer test, který dokáže odhalit i časná stadia onemocnění.  

Základní verze je na vyzkoušení zdarma, dále si mohou uživatelé předplatit Senifit buď na měsíc (za 99 korun) nebo na celý rok (za 999 korun). Aplikaci lze používat i na tabletu, ať už s operačním systémem Android nebo na zařízení od Applu.  

Skvělá aplikace pro seniory, ale pouze pro Android 

Nejen senioři, ale i zrakově postižení, děti nebo méně zdatní uživatelé telefonů ocení aplikaci Big Launcher. Ta zjednodušuje uživatelské prostředí, ikony jsou díky ní velké a barevné, písmena zvětšená a nabízí i tlačítko SOS sloužící k nouzovému volání. Chytrý telefon nebo tablet může díky aplikaci komunikovat prostřednictvím mluveného slova nebo vibracemi.  

Big Launcher lze instalovat pouze do zařízení s operačním systémem Android. Plnou verzi můžete stáhnout za 248 korun, případně lze nakoupit pouze jednotlivé funkce (například jen k volání nebo psaní SMS).  

Aplikace pro seniory, Android i Apple, můžou být skvělými pomocníky v každodenním životě. Ať už se lidé snaží dodržovat zdravý životní styl nebo potřebují specifické uživatelské prostředí, jsou to právě aplikace, které přizpůsobují smartphony a tablety k potřebám uživatelů. A pro seniory jich dnes existuje celá řada – stačí je jen stáhnout! 

Spustili jsme rezervační systém

Pobyt v našem domově pro seniory si nyní můžete rezervovat online. Zajistěte si místo pro sebe nebo své blízké jedním kliknutím.