Zpráva z Agáty

Celoživotní vzdělávání má smysl. Proč je vzdělávání seniorů důležité?

Zdroj: https://firefly.adobe.com/generate/images?id=de032f49-54cf-473b-8c11-625a8b27c357

Člověk se od svého prvního dne na světě něco učí – pozoruje, sbírá informace, získává dovednosti. A přestat by s tím neměl až do svého posledního dne. Důchod zkrátka nemusí znamenat konec všeho! Proč bychom se i v pozdním věku měli zabývat rozvojem své osobnosti a pěstováním nových zájmů? Pojďme se na to společně podívat! 

Proč se chtít učit v každém věku 

Mozek je jako sval. Pokud se netrénuje, časem ochabne a problémy s kognitivními funkcemi jako je paměť či koncentrace na sebe dlouho nenechají čekat.

Většina z nás stráví významnou část svého života prací. Po desítky let denně řešíme nějaké úkoly, vzděláváme se – náš mozek je zkrátka stále aktivní. To přispívá k celkovému pocitu pohody a schopnosti zvládat veškeré každodenní úkoly. Navíc některé studie naznačují, že pravidelné cvičení mozku může zpomalit rozvoj neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova choroba. A to je dobrá motivace!  

Nechcete-li důchod strávit pouhým čekáním na konec, kdy se budete pomalu ztrácet v čase, technologiích i ve vzpomínkách, celoživotní vzdělávání je tou správnou cestou, jak tomu předejít.  

Co je to celoživotní vzdělávání

Celoživotním vzděláváním se rozumí veškeré studium během života, tedy povinná i nepovinná školní docházka, různé kurzy, rekvalifikace nebo školení. A také specificky zájmově orientované programy.  

Jedním z takových programů je Univerzita třetího věku, kterou mohou navštěvovat lidé v postproduktivním věku. 

Proč studovat na Univerzitě třetího věku

Univerzita třetího věku (U3V) je skvělou příležitostí pro všechny, kdo chtějí i po skončení aktivního pracovního života nadále rozvíjet své znalosti, dovednosti a zájmy a zůstat ve spojení s okolním světem. 

Zvláště po ztrátě celoživotního partnera a postupném úbytku přátel jsou návštěvy U3V skvělým způsobem, jak udržovat sociální vztahy a poznávat nové lidi. V programu navíc lidé získávají přístup k nejnovějším poznatkům z celé řady oborů – humanitních a přírodních věd, umění a kultury, IT nebo třeba zdraví a životního stylu. Na nic zkrátka není nikdy pozdě!

Jaké jsou další možnosti vzdělávání seniorů? 

Kromě Univerzit třetího věku se mohou senioři vzdělávat i v Akademii třetího věku, což jsou cykly nejrůznějších přednášek a programů. Oproti U3V, kde je třeba věnovat čas samostudiu a být na lekcích aktivní, se jedná o pasivnější aktivitu. Účastník Akademie totiž často jen poslouchá.  

Další možností jsou Centra pro seniory, které nabízí seniorům různé poradenství, volnočasové aktivity či výlety. Kromě mozku tedy mohou senioři s pomocí gerontopedagogů trénovat i své tělo. Ve zdravém těle je zdravý duch, jak říkal Miroslav Tyrš.

Kdo se zabývá vzděláváním seniorů?

Vzděláváním seniorů a jejich přípravou na důstojné stáří se zabývá gerontopedagogika. Tato disciplína spadá do oblasti andragogiky, vzdělávání dospělých. 

Gerontopedagogika má především své uplatnění v domovech pro seniory a jiných zdravotnických zařízeních, kde lektoři organizují různé rozvojové aktivity. Mezi takové aktivity patří například malba, ruční práce, čtenářský klub, cvičení nebo třeba společenský tanec. Právě takové volnočasové aktivity jsou v našem Domě u Agáty na denní pořádku. Podívejte se, jak se u nás žije.

Snahou o udržení co nejvyšší míry samostatnosti v běžných denních činnostech (oblékání, vaření, koníčky…) se navíc zabývá ergoterapie.

Zdroj: https://firefly.adobe.com/generate/images?id=e3fd56c0-7d0f-4f2d-8b15-7457b34c192a

Jaké má účast na rozvojových aktivitách pro seniory benefity?  

Nejrůznější semináře či tvořivé dílny jsou příjemným zaplněním volného času. Starým lidem ale dávají mnohem více než jen pocit zábavy či sociální interakce – mají také velmi pozitivní vliv na jejich fyzické i duševní zdraví.

Stárnutí nás totiž zasahuje na třech úrovních – biologické, psychologické a sociální. Jsou věci, které ovlivnit úplně nemůžeme, to je například ztráta sluchu či zraku (ale do jisté míry je můžeme navrátit díky moderním technologiím a medicíně). Co se ale týče úbytku svalové hmoty a ztráty jemné motoriky, tam už můžeme tento proces zpomalit vlastní aktivitou.

Jako prevence a stimulace pro naše prsty slouží například hra na hudební nástroje, pletení, skládání origami, malba nebo třeba skládání puzzle. Při tom se krásně trénuje i mozek. Skvělou rozvojovou aktivitou je i hraní šachů.  

Je vědecky dokázáno, že díky aktivitám a dalšímu vzdělávání se senioři cítí šťastnější a spokojenější. Celoživotní vzdělávání má tedy smysl!

A malý tip na závěr. K trénování mozku mohou skvěle posloužit i zábavné hry. Podívejte se jaké jsou nejlepší hry pro seniory a jaké přináší benefity.  

Spustili jsme rezervační systém

Pobyt v našem domově pro seniory si nyní můžete rezervovat online. Zajistěte si místo pro sebe nebo své blízké jedním kliknutím.